تبلیغات
فیلم - نقدی بر داگویل


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

نقدی بر داگویل

نوشته شده توسط:وحید
جمعه 23 بهمن 1388-11:00 ق.ظ

نقد فنی

سعی ما در این قسمت بر اینست که به توضیح بخشی از جنبه های تکنیکی و بصری داگویل بپردازیم که امیدواریم مورد قبول واقع شود.

فون تریر در داگویل سعی کرده است از نماها وتصاویر مینیمالیستی استفاده کند و تما م صحنه های فیلم را در فضایی ست(set)مانند فیلم برداری کرده است و بیشتر شبیه یک نمایش می ماند تا فیلم که این موضوع در جهان نقطه ی عطفی رابه وجود آورده است.تمام خانه ها و درختان و اشیا و…. تمامی با گچ کشیده شده اند و روی آنها صدا گذاری شده است.(مثلا دری وجود ندارد و هنگام بازوبسته کردن در ما صدای در را میشنویم).تمام فیلم در استودیویی در دانمارک با دوربین Sony HDW-F900فیلمبرداری شده است که باعث شده تصاویر مطبوع و با کیفیت بالا را شاهد باشیم.

فون تریر سعی کرده است در این فیلم از حرکات نرم ویکنواخت دوربین استفاده کند که فرصت فکر کردن را به بیننده در خلال فیلم می دهد که ممکن است برای افرادی که به این سبک عادت ندارند یک مقدار خسته کننده باشد.

فون تریر بیشتر از فاب ها و نماهای بسته در داگویل استفاده میکند تا بتواند بیشتر روی شخصیت ها تمرکز کند تا مناظر و محیط اطراف.

بازیهای فوق العاده  نیکول کیدمن وپول بتنی نیز دربدست آمدن این چنین فیلمی بی اثر نیست که بسیاری ازمنتقدان نیکول کیدمن را برای بازی در این نقش مستحق جایزه اسکار می دانستند که این امربه وقوع نپوست.

نقد انسانی

بسیاری از منتقدان داگویل را فیلمی ضد امریکایی می دانند که به سختی از امریکا و ارزشهای آن انتقاد میکند ولی من داگویل را به این سادگی نمی دانم . درست است که داگویل بر ارزش ها و عقاید امریکا انتقاد می کند ولی علاوه بر آن به موضوع  ایده ی به وجود آمدن امریکا نیز اشاره دارد(َAmerican Dream). داگویل باز هم به این سادگی نیست و منتقد مسایل کلی تری نیز هست که با ظرافت تمام به آنها اشاره می کند.

داگویل فیلمی است که واقعیت های انسانی را نشان میدهد شاید این جنبه ای از انسان  که او در فیلم نشان می دهد (حرص-خودخواهی-سو استفاده-منفعت طلبی و……..)باب میل بسیاری از افراد نسیت و آنها به انسانی سراسر خوب و خیر خواه و……..اعتقاد دارند که در زندگی روزمره ما ردی از آنها را نمی بینیم و بیشتر یه قصه های پریان می ماند تا زندگی واقعی .

داگویل جنبه های منفی وجود آدمی,برخورد های اجتماعی افراد  ,منفعت طلبی ,حرص و طمع وجود آدمی را نشان می دهد که زیاد هم ما با آنها نا آشنا نیستیم.

علاوه بر این به باورها و اعتقادات مردم که در جامعه وجود دارد نیز می پردازد و نسبت به آنها بدبین است .داگویل فیلمی است که ذات طماع انسان را می شناسد (هرچه به او بدهی بیشتر میخواهد) و به خودپسندی جوامع و عدم توجه به کشورهای دیگر رانیز(بیشتر آمریکا)نشان می دهد. داگویل شهری است که هرچه گریس را نیازمند تر می بیند سعی می کند بیشتر از آن کار بکشد و آن را زیر چرخ های خود له کند.

در داگویل هیچ خونه ای ,هیچ منظره ای,هیچ ماده ای جز انسان وجود ندارد داگویل فیلمی است انسانی .فونتریر سعی کرده است تمام عناصر غیر انسانی را از فیلم حذف کند تا مخاطب فقط به انسان توجه کند و  خود را دریابد.

حرف آخر داگویل فیلمی است که برای یادآوری بعضی صفات انسانی ارزش یکبار دیدن را دارد.
تاریخ آخرین ویرایش:- -