تبلیغات
فیلم - زندگی در جریان است!


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

زندگی در جریان است!

نوشته شده توسط:وحید
یکشنبه 15 خرداد 1390-07:31 ب.ظ

حیات(Hayat)دختری است چهارده ساله,مرموز,ساکت و زیبا با موهای خرمایی بلند که با پدر و پدربزرگ خودش در کلبه ای درکنار رودخانه زندگی می کند.پدر او برای امرار معاش خانواده با قایق خود قاچاق می کند,او مردی است عیاش و خوش گذران که با مردهای دیگر رابطه دارد.پدر بزرگ او مردی پیر و مریض است که مشکل تنفسی دارد ولی با این حال کام به کام سیگار دود می کند و شکمش سیرایی ندارد.همسایه ی آنها پیرزنی است چاق و عرق خور که به حیات علاقه ی منزجرکننده ای دارد و باعث رنجش حیات می شود.بقال محل مردی است میانسال و هرزه که به حیات چشم دارد و به او تعرض می کند. در مدرسه هم شرایط بهتر از نیست,حیات رابطه ی خوبی با بچه ها ندارد و مورد تمسخر آنها قرار می گیرد. با این تفاصیل حیات به زندگی خود ادامه می دهد و همیشه امید به زندگی بهتر دارد.

“زندگی وجود دارد” پنجمین فیلم بلند رها اردم(Reha Erdem) کارگردان ترکیه ای است.او که متولد 1960 میلادی در استانبول است مدرک خود را در رشته ی کارگردانی از دانشگاه Paris 8 فرانسه گرفت و اولین فیلم بلند خود  به نام آی ماه(oh Moon) را در سال 1989 ساخت.اردم پس از ده سال غیبت دومین فیلم خود  به نام “بدو برای پول” (Run For Money) را کارگردانی کرد. فیلم های بعدی او به ترتیب, مادر, من می ترسم(Mom,I’m Scared) در سال2004-پنج وقت(Times and winds) در سال 2006-زندگی وجود دارد(My Only Sunshine) درسال 2008 و کیهان(Kosmos) در سال 2009 می باشد که فیلم اخیر او در جشنواره ی فیلم فجر نیز به نمایش درآمد.

“زندگی وجود دارد” فیلمی است سیاه و تلخ ولی امیدوار, به قول ارنست همینگوی جهان ارزش مبارزه را  با تمام سیاهی و زشتی اش دارد.این نگاه کارگردان حتی در متن موسیقی این فیلم نیز گویا است(“زندگی پر از غم و غصه است و هر جا غم و غصه باشد شادی هم وجود دارد-هرجا مشکلی باشد,چاره ای هم برای آن مشکل وجود دارد.”). علاوه بر این ها در سکانس پایانی فیلم, ما حیات را می بینیم که تمام اشیا و وسایل خود را حتی عروسکی که پدرش به او هدیه داده است را دور می ریزد,در را به روی پدر بزرگش قفل  و همراه پسربچه فرار می کند که ناشی از همین نکته است و امید به زندگی بهتر را نشان می دهد.

اردم کارگردانی است منتقد به شرایط اجتماع و فیلم هایش نیز بالطبع مالامال از نقدها ی اجتماعی.”زندگی وجود دارد “نیز از این قاعده مستثنی نیست و ما در جای جای فیلم شاهد انتقادات بی رحمانه ی کارگردان به جامعه ی ترکیه هستیم. برای مثال نگاه کنید به طرز برخورد شوهر مادر با حیات در مقابل پسرش که نشان دهنده ی آشکار تبعیض جنسی حاکم در ترکیه می باشد یا پلان های مربوط به بقال و تعرض هایش به حیات که سرانجام منجر به تجاوز می شود.وقتی همسایه ی پیر حیات را در آن وضع به پشت افتاده در چمنزارها پیدا می کند,می گوید “گریه نکن عزیزم اولش دردناکه بعدش می گذره,وقتی همچین کاری با من کردند من سه سال از تو کوچکتر بودم”.علاوه بر این ها ما شاهد روابط سرد و از هم گسیخته ی بین اعضای خانواده هستیم,هیچگاه ما پدر و مادر حیات را در یک قاب نمی بینیم.روابط بین حیات و پدرش هم به شدت سرد است. پدر بزرگ حیات هم به غیر از فحاشی,سیگار کشیدن و پرخوری کار دیگری انجام نمی دهد.

زندگی وجود دارد از نظر تکنیکی هم بی نظیر است.استفاده از لانگ شات ها,دوربین ثابت و تدوین کند و تاخیری بر سردی و تلخی فضا تاثیر بسزایی گذاشته است علاوه بر این سینماتوگرافی فیلم توسط فلوران هرری(Florent Herry) نیز خیره کننده است و هر سینما دوستی را مسخ می کند.تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 24 خرداد 1390 03:20 ق.ظ