تبلیغات
فیلم - یک پایان تلخ بهتر است از یک تلخی بی پایان;درباره الی


درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

یک پایان تلخ بهتر است از یک تلخی بی پایان;درباره الی

نوشته شده توسط:وحید
چهارشنبه 13 مرداد 1389-09:26 ب.ظ

درباره ی الی فیلمی است انسانی و با روابطی انسانی, طبقه ی تحصیل کرده ی جدید ایران(یا همان طبقه ی متوسط) و چالش های پیش روی آنها در درباره ی الی نشان داده می شود گروهی دموکرات که تصمیم های خودشان را با رای گیری می گیرند(سکانس اقامت در ویلا).گروهی که یک زن می تواند رهبری آنها را به عهده بگیرد(سپیده) و…

همه چیز به بهترین صورت ادامه دارد تا وقتی که الی گم می شود.گروه به مسئله ای جدید برخورد می کند,تردید به وجود می آید, اعتقادات سست می شود, دعواها شروع می شود,هرکسی سعی می کند تقصیر را در دیگری بیابد,روابط پیچیده می شود, چهارچوب روابط مشخص گذشته در شرایط اضطراری پیش آمده دچار تزلزل می شود(روابط ظریف و نامحسوس به وجود آمده بین احمد وسپیده)واین طبقه چهره ی واقعی خود را زیر نقاب پر زرق و برق نشان میدهد. گروه با چالش های جدیدی نیز برخورد می کند;حقیقت چیست؟ حقیقت نسبی است یا مطلق؟ حقیقت برای مصلحت می تواند مخفی بماند؟ نگفتن حقیقت دروغ است؟ می توانیم کسی را به عنوان مقصر بدانیم؟ سپیده مقصر است که الی را با اصرار به این سفر آورده است؟ یا الی که باید با تمامی اصرارها نمی آمد؟ یا ….  اخلاق چیست؟ چهارچوب اخلاق تا کجا ادامه پیدا می کند؟

یکی از نمادهایی که اصغر فرهادی در درباره ی الی استفاده می کند دریاست,دریا با بی کرانی خویش نماد آزادی است و در طول فیلم با استفاده از صدای دریا این نکته  به ما یادآوری می شود. این الی نیست که در دریا غرق شده است بلکه  ماشین(مدرنیته) است که در دریا غرق شده است.(سکانس پایانی فیلم)

اصغر فرهادی در نویسندگی فیلمنامه در درباره ی الی به اوج می رسد. فیلمنامه دارای ساختاری مدرن است. دارای ساختاری(Plot) ساده با پیچیدگی فضا و شخصیت های پیچیده.نیمه ی اول فیلم به پردازش شخصیت ها می پردازد با گم شدن الی به اوج می رسد و با پیدا شدن جسد الی به پایان می رسد.

کارگردانی  درباره الی نیز در تاریخ سینمای ایران بی نظیر است اسفاده از دوربین روی دست بعد از گم شدن الی-سکانس بادبادک بازی الی-به کارگیری به نحو احسن از بازیگران- حرکت های دوربین و میزانسن های خارق العاده.اصغر فرهادی با درباره ی الی جایزه ی خرس نقره ای جشنواره ی فیلم برلین را برای بهترین کارگردانی بدست آورد.تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 24 خرداد 1390 03:16 ق.ظ